Tanuljunk a hibáinkból és foglalkozzunk a felmerülő problémákkal még időben

Tanuljunk a hibáinkból és foglalkozzunk a felmerülő problémákkal

Az Élet egy érdekes dolog. Meghatározott tanulnivalóval érkeztünk erre a Földre, szép kis úticsomagnak is mondhatnánk. Ez a csomag pedig mindaddig velünk lesz, amíg nem kezdünk el vele foglalkozni, sőt! Újra és újra elénk fogja tárni az élet, hogy még mindig nem oldottuk meg a kapott feladatainkat. De nem ám csak úgy finoman jelzi az élet mindezt, hanem éppen ellenkezőleg: egyre erősebben és hangosabban szól ránk, hogy vegyük már észre a problémákat, a megoldásra váró kihívásokat.

A jelzések eleinte finomak, de ha nem vesszük észre őket és / vagy nem változtatunk magunkon, akkor bizony egyre erősebb jelzéseket fogunk kapni. Ha ezeket sem vesszük észre, akkor egy napon a nyakunkba zúdulhat minden egyszerre, azaz például összeomolhat az életünk.

Látni és megélni a saját életünket összedőlni, mint egy kártyavár az brutális. Ezért fontos, hogy időben észrevegyük a jeleket ÉS változtassunk. Sajnos tudatosnak lenni nem elegendő. Változtatásra is szükség van, különben minden marad a régiben és a kis problémákból nagyobb problémák lesznek, amik megoldása már nagyobb erőbefektetést fog igényelni és bizony több fájdalommal is fog járni a megélése.

Tanuljunk egymás hibáiból. Azért írom ezt a bejegyzést, hogy el tudd kerülni azt, hogy egyszerre a nyakadba zúduljanak a problémák, amik alól utána nehéz lesz kiásnod magad.

Miként veheted észre a problémákat legyenek azok még finom jelzés formájukban vagy épp repüljenek feléd nagyobb kősziklákként? Az érzéseid jelzik a megoldásra váró helyzeteket. Az érzések megmutatják, ha valami nem jó nekünk, amikor valami nem működik. A rossz érzések felhívják minderre a figyelmet. Például lehet, hogy boldog párkapcsolatban élsz, de nincs baráti köröd. A társaddal és a családoddal jól el vagy, de időről időre jön egy érzés, hogy jó lenne kirándulni menni barátokkal. Csakhogy amikor észbe kapsz, akkor jössz rá, hogy nincs kihez fordulnod, mert nem ápoltad a baráti kapcsolataid.

Eleinte finoman jön egy hiányérzet, amit ha észreveszel, akkor elkezdhetsz dolgozni az adott szükségleted kielégítésén, a feladat megoldásán. Azaz tehetsz azért, hogy legyenek barátaid, akikkel rendszeresen összejársz, találkozgatsz és mélyíted velük a kapcsolatot.

Azonban, ha nem figyelsz ezekre a jelekre és nem változtatsz, az életednek ezen hiányossága fel fog erősödni és később lehet sokkal nagyobb probléma kerekedik belőle egy egyszerű hiányérzetnél. Lehet elveszíted a munkád és nem lesz senki, akitől segítséget kérj, hogy beajánljanak valahova. Az is lehet, hogy elválsz és egyszercsak azt veszed észre, hogy teljesen egyedül maradtál, mert elveszítetted a szociális igényeidet kielégítő partneredet és most nincs senki, akihez szólhatnál, aki megadná a szükséges figyelmet, érintkezést, energiát.

Tehát az eleinte még kisebb problémából – a példánál maradva egy igény kielégítetlenségéből – egy jóval nagyobb probléma válik, ahogy telik az idő és a körülmények megváltoznak. Ezért nagyon fontos, hogy a kihívásokat időben észrevegyük és foglalkozzunk velük. Tegyünk magunkért. Változtassunk és változzunk. Nyilván okkal vannak a megoldatlan problémák az életünkben. Ha nincsenek baráti kapcsolataink, akkor annak mélyen gyökeredző oka van, amit fel kell tárni ahhoz, hogy változás történjen bennünk és így az életünkben is.

A körülöttünk lévő világ a bensőnk tükörképe. Ha nem tetszik a külvilág, magunkban kell a változást előidéznünk. Minden más utána megváltozik körülöttünk. A külső környezet egy tükör. Ezt nagyon fontos megérteni és nagyon fontos, hogy odabent kezdjünk változtatni.

Visszatérve a példánkra, megvizsgálhatjuk, hogy miért nincsenek barátaink? Miért nem ápoltuk a baráti kapcsolatainkat? Fedezzük fel az okokat és utána változtassunk. Lehet azért nincsenek barátaink, mert a szüleinknek sem voltak és ezt a mintát tanultuk el. De lehet más oka is, például nem merünk ismerkedni vagy nem tudjuk miként mélyítsük el a kapcsolatainkat. Az is lehet, hogy nem volt előttünk megfelelő családi minta, ami megmutatta volna miként kell jó barátságokat kialakítani és fenntartani. Az is lehet, hogy ott volt a példa, csak mi nem vettük észre, mi nem voltunk rá fogékonyak, esetleg mással voltunk elfoglalva, más volt a fontos az életünkben.

Érdemes alaposan körüljárni az adott problémakört: milyen érzéseink vannak, mik okozzák ezt az érzést, milyen igényünk nem teljesül? Majd megnézni az okát, hogy miért nem teljesült ez az igény? Min kellene változtatnunk, hogy a szükségletünk ki legyen elégítve? Tehát fedezzük fel az okokat és tűzzük ki a célt: milyen szükségletünket szeretnénk kielégíteni? Legyen az a cél, hogy az igényünk beteljesedik. Ötleteljünk, hogy mit tudunk tenni a változásért, majd kezdjünk el cselekedni.

Ahogy ezen ötletelünk fel fognak még jönni korlátozó hiedelmek, gondolatok. Mindaz, ami miatt eddig nem tettünk a változásért. Ez lehet egy összetett gondolatstruktúra, több örökölt, betanult szokás vagy épp jó szokások hiányai. Ezen tényezőkkel is foglalkozzunk, nézzük meg mi tart vissza a változástól, változtatástól. Amikor készítjük a tervünket és megjelenik bennünk a “De én így meg úgy, de ezért meg azért nem megy, de ez nem jó ötlet, stb” korlátozó gondolatok, akkor ezekkel nézzünk szembe és gyomláljuk ki őket. Keressünk olyan megoldást, amit meg tudunk valósítani és lépjünk ki a komfortzónánkból is. A kifogásokat pedig mindenképp vizsgáljuk meg és kérdezzük meg magunktól, hogy akkor mit szeretnénk, mi lenne a jó, mi működne, mit tudok most tenni azért, hogy elérjem a célom?

Az életbe magunkkal hozott kis csomagjaink akkor fognak orvosolódni, ha teszünk értük, ha mi magunk változtatunk első sorban magunkon, a gondolatainkon, a szokásainkon, azaz a viselkedésünkön. Nagyon fontos, hogy figyeljünk az érzéseinkre, mert ezek jelzik, ha valahol valami nem stimmel, ha egy igényünk nincs kielégítve. Fontos, hogy időben észrevegyük milyen szükségleteink nem teljesülnek jelenleg, hogy milyen problémák – feladatok vannak az életünkben. Minél korábban felismerjük a kihívásokat és minél előbb elkezdünk dolgozni a megoldáson, elkezdünk tenni a változásért, annál jobb. Akkor elkerülhetjük, hogy a kisebb problémák óriás probléma hegyekké nőjék ki magukat.

Változz és változtass magadon!