Miért fejlesszük önmagunkat

Lehet már találkoztál az önfejlesztés elméletével és lelkesen alkalmazod is az életedben, de az is lehet, hogy tudatosan még nem kezdtél el dolgozni önmagadon. Esetleg az is lehet, hogy még nem is gondoltál arra, hogy talán lenne min változtatnod, fejlesztened magadon.

Mindannyian egy önfejlesztési folyamaton megyünk keresztül, ami eleinte úgy indul, hogy nem is vagyunk tudatában, hogy fejlesztenünk kellene magunkat. Nem tudjuk, hogy mi az az önfejlesztés és éppen ezért nincs is meg bennünk az igény, a vágy, hogy fejlesszük magunkat (tudatosan nincs még meg az igény, a lelkünk ettől még vágyik a fejlődésre). Ez az az állapot, amikor nem tudod, hogy mi az amit nem tudsz, pedig milyen jó lenne, ha tudnád.

Az önfejlesztés tudatos útjára akkor lép valaki, amikor ráébred, hogy nem elégedett a jelenlegi életével, önmagával és változtatni szeretne ezen. Ez általában akkor történik, amikor már nagyon a süllyesztőbe kerültünk, annyi megoldatlan probléma van az életünkben. Az élet mindig szembesít azzal, hogy min változtathatnánk (hol fejlődhetnénk), de ha ezt nem vesszük észre időben, akkor egyre látványosabb dolgokat fog produkálni (nagyobb pofonokat kapunk), hogy végre észre vegyük és változtassunk magunkon, a viselkedésünkön, a gondolkodás módunkon. Az eleinte kisebb problémákból akár életkrízis helyzetek is kialakulhatnak.

Például lehet nem mersz nemet mondani az embereknek. Ezen ha nem változtatsz, akkor egy idő után lehet azt veszed észre, hogy nincs időd semmire, főleg magadra. Valamint ingerült és dühös leszel, amint valaki kér tőled valamit, amire persze te nem tudsz nemet mondani és bár jól lehet nem szeretnéd megcsinálni, amit kértek tőled, te mégis megteszed azt, miközben egyre dühösebb és dühösebb leszel. Újabb idő elteltével lehet azzal fogsz szembesülni, hogy minden irritál, főleg, ha valaki hozzád szól. Lemerült és fáradt leszel, nem lesz kedved tenni semmit és meg is betegedhetsz. Biztos találkoztál már olyan emberrel, aki belefáradt az életbe, mert mindent megtett mindenkinek, miközben saját magát teljesen elhanyagolta.

Azért fejlesztjük önmagunkat, hogy jobb életet, jobb élet minőséget érjünk el. Képzeld csak el, hogy milyen jó lenne, ha a napjaid bosszankodás, fáradtság, mérgelődés, rohanás (és még ezer más) helyett békésen, kiegyensúlyozottan, többnyire jó kedvűen telne, miközben azzal töltöd az idődet, amit hasznosnak és értékesnek találsz. Ami megnyugvást ad, mert úgy érzed, hogy a helyeden vagy, hogy azt teszed az életben, amire születtél. Ez egy belső, mély megnyugvást fog neked adni. Ha ez nincs meg, akkor meg kilátástalannak és értelmetlennek tűnhet az életed.

Az önfejlesztés segít, hogy megismerd önmagad, hogy változtass magadon, ha valamivel nem vagy megelégedve, valamint, hogy megtaláld a helyed az életben. Jól hangzik, ugye? Ettől még az önfejlesztés nem egyszerű, pontosabban egyszerű megérteni, a megvalósítása viszont kihívásokkal jár. A legnagyobb kihívás, hogy szembenézz önmagaddal és az esetleges hibáiddal, korábbi rossz cselekedeteiddel.

Sok kihívással fogsz szembetalálkozni az önfejlesztés útján, de mindenképp megéri elindulni rajta. Sőt, már el is indultál! Valójában nem választás kérdése az önfejlesztés. Folyamatosan fejlesztjük magunkat, hisz tanulunk az élettől már megszületésünk óta. Igaz ha eleinte nem is tudatosan tesszük ezt, előbb vagy utóbb tudatosan is neki látunk önmagunk fejlesztésének. Ez elkerülhetetlen. Erre szükség van, mert így tudunk igazán és látványosan javítani az életünkön.

Mi történik akkor, ha valaki nem fejleszti tudatosan önmagát? Rosszra fordul a sorsa. Nem lesz pénze, utálni fogja a munkáját, nem lesz megelégedve semmivel, elkeseredett lesz, rossz üzletekbe és helyzetekbe keveredik. A párkapcsolata is kifogásolható lesz: állandó összezörrenések, veszekedések jellemzik, esetleg megcsalások, gyakori partner cserék vagy épp a partner hiánya fog előkerülni. Összefoglalva elmondhatjuk, hogy boldogtalan lesz az élete. Amikor pedig az élete végére ér, akkor lesz a legboldogtalanabb, mert akkor fog szembesülni, hogy mi mindent nem tett meg, hogy miként élte az életét és hogy a helyett valójában mire vágyott.

Nézd meg az életedet. Te hogy érzed most magad? Minden területen minden oké, elégedett vagy? Vagy van amin változtatnál? Ha most szomorúságot érzel, vagy lehangolódtál, akkor jó úton jársz, akkor észre vetted, hogy bizony van min dolgozni az életedben. Ez nem rossz dolog, pont az ellenkezője! Örülj neki, hogy látod, hogy merre fejlődhetsz! Itt a lehetőség, hogy elkezdj ezeken a dolgokon változtatni, hogy jobb életminőséget, egy nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb életet alakíts ki magadnak, ami örömmel, elégedettséggel és megnyugvással tölt el.