Hogyan vágj neki egy 30 napos kihívásnak, hogy sikerüljön végigcsinálni?

Tegnap írtam arról, hogy belevágok egy 30 napos kihívásba, konkrétan egy bizonyos csikung gyakorlatot fogok harminc napon keresztül, minden nap egy órában gyakorolni. Már máskor is kísérleteztem ilyen harminc napos kihívásokkal, több-kevesebb sikerrel. Most szeretnék veled megosztani pár tippet és trükköt, amik nekem segítettek, hogy tovább jussak a kihívásokkal.

Harminc napos kihívásból ezer féle van, biztos te is belekezdtél már több ilyenbe. Sikerült őket végigcsinálni? Őszintén gratulálok, ha igen! Nem kis munkát és fegyelmezettséget igényel végig vinni egy ilyen kihívást. Több ilyen kihívásba belebuktam már. Pár hónapja már egész messzire eljutottam eggyel, de felkészületlenül vágtam neki, így végül nem sikerült. Naponta szerettem volna kitenni egy-egy videót a növényes/kertészkedős YouTube csatornámra. Most már tudom mi volt a probléma: nem tisztáztam, hogy miért is vágtam bele a kihívásba, nem vettem elég komolyan és nem készültem fel előre tudatosan, hogy mivel is jár a napi rendszeres videózás. Itt vannak pontokba szedve, hogy mire érdemes odafigyelni, ha belevágsz egy 30 napos kihívásba:

1. Mikor, mennyi idő és mi kell hozzá?

Az első ami nagyon fontos, hogy már előre döntsd el, hogy mikor fogod időben elvégezni a kitűzött feladatot. Reggel, délben, este? Pontosan mikor? Nagyon sokat segít, ha ezt tisztázod már jó előre, különben lehet, hogy csak aznap este szembesülsz vele, hogy nem csináltad meg a gyakorlatot és már nincs erőd, energiád belevágni. Célszerű ezért előre eldönteni, akár egy hétre előre megtervezni, hogy mikor is fogsz gyakorolni. Írd be a naptáradba, hogy szem előtt legyen és emlékezz is rá! Azt is érdemes körüljárni, hogy mire van szükséged az aznapi cél eléréséhez: ez a kihívásodtól függően bármi lehet. Én most egy óra gyakorlás mellett döntöttem, ehhez nem kell semmi, csak az hogy leüljek és gyakoroljak. Viszont a korábbi videós kihívásomnál bizony látnom kellet volna, hogy bizonyos videók elkészítése, megszerkesztése és feltöltése egy órát, míg más videóké akár 4 órát is igénybe vehet. Szellemi frissességre is szükségem van hozzá, így délelőtt jobb videót szerkeszteni. Számolni kell az időjárással és a fényviszonyokkal is. Valamint a videók témáját is (legalább pár napra vagy hétre) előre kitalálhattam volna.

2. A szociális lökés

Sokat segíthet az is, ha megmondod a családodnak, barátaidnak (vagy épp kiírod a blogodba), hogy megcsinálsz egy harminc napos kihívást. Nekik is megmondhatod, hogy mikor fogsz gyakorolni és meg is kérheted őket, hogy rendszeresen kérjenek számon. Amennyiben rendszeresen beszélsz a kihívásról és hogy éppen hol tartasz vele, azzal folyton felfrissítheted a motivációdat, újra lendületet szerezhetsz vagy épp megadhatod magadnak a kezdő lökést aznapra. Még jobb, ha valakivel össze tudsz állni, és párhuzamosan végzitek a kihívást.

3. Milyen akadályokra, nehézségekre számítasz?

Készülj fel az esetleges akadályokra, kihívásokra! Mi miatt maradhat el a gyakorlásod? Lehet már előre látod, hogy lesznek napok, amikor szinte semmi szabadidőd nem lesz. Hogy fogod megvalósítani aznap a gyakorlást? Mit tehetsz, hogy akkor is gyakorolj és folytasd a kihívást? Fontos, hogy ezekkel az akadályokkal is szembenézzél. Biztos, hogy lesznek ilyenek! Az is tuti, hogy olyan nap is lesz, amikor nem számítanál ilyen jellegű akadályra, de valaki (pl. az élet) mégis keresztbe szervez neked aznap. Hogy oldod akkor meg a helyzetet? Ha már most előre végiggondolod, hogy mit tehetsz ilyen helyzetekben, akkor már a nehezén túl is vagy. Mert azzal, hogy megoldást keresel az ilyen helyzetekre azt mutatja, hogy komolyan veszed a kihívást, hogy valóban szeretnéd megcsinálni! A kitartásod és az elszántságod meg fogja hozni a gyümölcsét!

A lelki kihívásokra is érdemes felkészülni. Az elején még lelkes az ember, de mi lesz a harmadik nap után?

4. A motivációd lelke: miért szeretnéd megcsinálni a kihívást és mit ad neked a kihívás?

Talán az egyik legfontosabb és leghatásosabb módszer, amivel motiválhatod magad, hogy végigcsináld a kihívást az az, hogy megfogalmazod, hogy miért is vágsz neki a kihívásnak. Sokszor jártam úgy, hogy egy kihívást csak azért akartam megcsinálni, mert milyen jó lesz, ha majd megcsinálom és elmondhatom, hogy megcsináltam. Mondanom se kell, hogy ezzel a gyenge “miért”-tel nem mentem semmire, nem lett semmi a harminc napos kihívásból. Ilyen volt például a 100 téma rajzkihívás, ami arról szól, hogy van egy száz elemes témalista és minden nap megrajzolsz belőle egy témát. Pár napig csináltam csak ezt a kihívást, a motivációm hamar elfogyott, mivel valójában nem volt számomra fontos a kihívás. Nem volt valódi miértje. Nem volt értelme megcsinálnom, mert nem adott nekem semmit. Nem is akartam naponta rajzolni, én akkor rajzolok havonta egyszer, ha épp ihletésem van, nem a rajzolás a fő célom az életben. Nem az én kihívásom volt ez a kihívás, hanem valaki más megcsinálta, én meg utánozni szerettem volna. Te jártál már így?

A 30 napos kihívásod, akkor lesz sikeres, ha valódi vágy vezérel, hogy megvalósítsd. Ha van értelme, mert valami jelentősen meg fog változni az életedben, ha végigcsinálod. Amennyiben ez nincs meg, ha nem kapsz semmi igazán értékeset a kihívástól, nagy valószínűséggel nem fogsz a végére érni. A kérdés tehát ez: Miért szeretnéd megcsinálni ezt a kihívást? Mit ad neked ez a kihívás? Miben lesz más az életed, ha megcsinálod? Megéri ezért az időt és energiát belefektetni vagy van más kihívás, amire igazából vágysz, amiből sokkal többet tanulhatsz és fejlődhetsz, ha végigcsinálod?

Ezekre a kérdésekre javaslom, hogy írd le a válaszokat egy füzetbe, mert nagyon sok gondolat előjöhet, amiket később a kihívás során érdemes lesz visszaolvasni, ha épp motivációra lesz szükséged. Én is megválaszolom most ezt a kérdést.

Miért szeretném a 30 napos csikung kihívást megcsinálni?

  • Kíváncsi vagyok mi lesz az eredménye a rendszeres gyakorlásnak, milyen szintet érhetek el a pikusicsi gyakorlattal?
  • Érzem, hogy most szükségem van a pikusicsi gyakorlat rendszeres gyakorlására (tehát létező vágy van bennem, hogy megcsináljam, nem tudom miért).
  • Fegyelmezettségre és jobb időbeosztásra tehetek szert a rendszeres gyakorlás betartásával.
  • Fejleszthetem vele az akaraterőmet.
  • Érdekes kísérletnek tűnik a kihívás és én szeretek kísérletezni.
  • Szeretnék fejlődni, fejleszteni magam. (Pl. jobban megérteni a világunkat, más embereket, több mindent érezni és megtapasztalni, kijavítani a belső hibáimat)
  • Szeretném jobban elsajátítani a csikungozást.
  • Szeretnék egészségesebb lenni és megfiatalodni (amit ez a gyakorlat meg is adhat).
  • Szeretnék tisztán és élesen látni (konkrétan a tényleges látásomra gondolok, most kb. egy méterre látok csak élesen).
  • Szeretném magasabb színvonalra emelni az életemet.
  • Szeretnék nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, kedvesebb lenni.
  • Szeretném magamat kihívás elé állítani, olyan kihívás elé, amit érdekesnek, hasznosnak és izgalmasnak is tartok. Ez olyan kihívás. :)

Minél erősebb a miért, annál több belső motivációt fogsz kapni belőle és annál tovább juthatsz a kihívással. Itt van még egy utolsó tipp: ha már benne vagy a 30 napos kihívásban, az aznapi célkitűzésedre fókuszálj és ne arra, hogy mikor érsz a 30 nap végére és hogy vajon akkor mi lesz! ;)

Neked milyen élményeid és tapasztalataid vannak a 30 napos kihívásokkal? Sikerült őket végigvinni?
Remélem hasznosnak találod ezeket a tippeket és ha belevágsz egy 30 napos kihívásba nyugodtan oszd meg itt, hogy mibe kezdtél bele!